JAK ZBUDOWANA JEST NASZA SKÓRA?

Na budowę skóry ma wpływ budowa naszego ciała oraz wzrost. Grubość skóry wynosi od 0,5 do 4 mm, choć skóra dłoni osób pracujących w trudnych warunkach może mieć grubość nawet 10 mm.

Skóra zbudowana jest z naskórka i skóry właściwej.

Naskórek tworzy wielowarstwowy nabłonek płaski pozbawiony naczyń krwionośnych. Część ta rogowacieje, czyli obumiera i złuszcza się. W miejscu zrogowaciałego naskórka pojawiają się nowe komórki. W naskórku znajdują się komórki barwnikowe. Tu też zachodzi synteza melaniny – barwnika mającego wpływ na naszą karnację.

Skóra właściwa składa się z dwóch warstw:

 • warstwy brodawkowatej

 • warstwy siateczkowej.

Warstwa brodawkowata sąsiaduje z naskórkiem i łączy się z drobnymi wypustkami – brodawkami. Te z kolei układają się w tak zwane skórne listewki. Są one dobrze widoczne szczególnie na palcach dłoni w postaci linii papilarnych.

Kolejną warstwą skóry jest warstwa siateczkowa. W tym miejscu mogą pojawiać się komórki tłuszczowe.

W tkance podskórnej, która jest unaczyniona i unerwiona, znajdują się włókna kolagenowe oraz włókna sprężyste. Tkanka ta posiada luźną budowę, dlatego może się ona swobodnie przesuwać. Wolne przestrzenie to dobre miejsce dla komórek tłuszczowych, które tworzą tam podściółkę tłuszczową.

Obserwując skórę można określić czy organizmowi jest ciepło czy zimno, można też odczytać z niej stan emocjonalny jej właściciela. Spadek temperatury i strach powoduje zwężenie naczyń krwionośnych, przez co skóra staje się blada. Gdy temperatura wzrasta lub poczujemy zawstydzenie lub pozytywne emocje naczynia rozkurczają się a skóra staje się zaczerwieniona.

FUNKCJE SKÓRY

Skóra pełni wiele ważnych dla nas funkcji. Jakie zadania są jej powierzone? Skóra:

 • stanowi warstwę ochronną całego organizmu,

 • odpowiada za termoregulację,

 • dba o sprawne funkcjonowanie organizmu w różnych warunkach,

 • współpracuje z układem odpornościowym – w czasie szczepienia w skórę wstrzyknięte zostają alergeny wywołujące niekiedy odczyn miejscowy. Kolejny kontakt z alergenem stanowi dla skóry informację o konieczności bronienia się przed nim,

 • przez skórę podawane są niektóre leki, np. hormonalne, przeciwbólowe – zabieg ten ma na celu ochronić żołądek oraz rozłożyć w czasie i delikatniejszym stężeniu podaną dawkę,

 • dzięki temu, iż samodzielnie oddycha, wchłania i wydala skóra umożliwia usunięcie toksyn z organizmu

KONDYCJA SKÓRY A WIEK

Z wiekiem naskórek robi się coraz cieńszy, spowalnia też proces jej złuszczania i odnawiania. Spowalnia też produkcja melaniny, co daje się zauważyć pojawieniem się na skórze brązowych plam. W skórze właściwej zanika substancja żelopodobna, która wypełnia przestrzeń między włóknami tkanki łącznej. Słabnie zdolność wiązania wody w tkankach, włókna kolagenowe stają się kruche. Efektem tego jest spadek elastyczności i jędrności skóry oraz pojawienie się zmarszczek.

Warstwa podskórna hamuje swój rozwój, do naskórka i skóry właściwej dociera coraz mniej składników odżywczych. Kiedy skóra staje się wiotka, staje się też bardziej podatna na urazy.

CZEGO NIE LUBI SKÓRA?

Stres, niewłaściwa dieta, kontakt z detergentami i sztucznymi tworzywami obciążają skórę. Skóra nie lubi też zaniedbywania jej i zapominania o systematycznym oczyszczaniu, złuszczaniu i pielęgnacji. Jeśli skóra nie jest odpowiednio zadbana, osłabieniu ulega naturalna warstwa ochronna skóry, czyli tak zwany płaszcz wodno-lipidowy. Gdy jest on cienki, skóra staje się bardzo wrażliwa, podatna na infekcje i zachorowania, przyspiesza się proces starzenia.

CO LUBI SKÓRA?

W trosce o dobrą kondycję skóry warto zadbać o zdrową dietę. Dzięki niej skóra będzie pełna blasku, elastyczna i sprężysta. Dieta na zdrową skórę bazuje na:

 • witaminie A, którą znajdziemy w warzywach w kolorze pomarańczowym,

 • witaminie E, którą zawierają między innymi tłuste ryby,

 • witaminie C, znajdującej się na przykład w cytrusach.

Te naturalne przeciwutleniacze biorą udział w odbudowie włókien kolagenu i elastyny, które odpowiadają za jędrność i elastyczność skóry.

W trosce o zdrową skórę w naszej diecie nie powinno też zabraknąć cynku, sodu, potasu oraz wapnia. Znajdziemy je w zielonych warzywach, kaszach, chudym mięsie oraz w tłuszczach roślinnych.

Pamiętać warto również o odpowiednim nawodnieniu skóry. W naszej diecie nie powinno więc zabraknąć wody. Pij ją każdego dnia.

Zdrowa, jędrna i elastyczna skóra to marzenie każdej kobiety. Zobacz, jakie zabiegi Nutri Estetica czekają na naszych Klientów.

Zabiegi dla ciała spragnionego bycia elastycznym, jędrnym, smukłym. Pomożemy Ci osiągnąć postawione sobie cele.

Godziny otwarcia

 • Pon. - Pt. 08:00 - 19:00
 • Sob. 09:00 - 13:00
Skontaktuj się